Ziraat Katılım’dan 500 milyon $’lık sukuk ihracı

Türkiye’de bir kamu katılım bankası tarafından gerçekleştiren ilk uluslararası sukuk ihracına imza atmış olan Ziraat Katılım, Eylül 2021 tarihinden beri Hazine ve Maliye Bakanlığı ihraçları haricinde Reg S formatındaki ilk özel sektör ihracını da gerçekleştirmiş oldu. Ziraat Katılım için güçlü bir ilk ihraç olarak nitelendirilen ve 24 farklı ülkeden 135 yatırımcının ilgi gösterdiği ihraca 5 kattan fazla talep geldi.

Ziraat Katılım ihracına gösterilen yoğun ilgi, 2023 yılında Türkiye’de gerçekleşen ihraçlara gelen en büyük talep oranını temsil ediyor. Sukuk ihracına dair açıklamalarda bulunan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, “Ziraat Katılım’ın ilk Sukuk ihracı, aynı zamanda bir kamu katılım bankası tarafından ihraç edilen ilk uluslararası Sukuk olma özelliğini de taşıyor.

Geleneksel ve İslami finans odaklı yatırımcılardan oluşan Avrupa ve Orta Doğu kaynaklı tabana yaygın ve güçlü bu talep, Ziraat Katılım’a ve genel olarak Türkiye Ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesidir. Bu kaynağın ülkemiz imalat sanayine katma değer sağlayacağına ve bundan sonra Türk bankalarının yurt dışında gerçekleştireceği Sukuk ihraçlarına da örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x