Satrancın ustaları Cumhuriyetin 100. yılı için hamle yapacak

Hande Öztürk

ANKARA – Cumhuriyetin 100.Yılı için Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Türkiye İş Bankası’nın da desteğiyle düzenlenen turnuvanın ilk turu başladı.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde, 22-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek turnuvada 12 usta sporcu Büyükusta (GM) Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Dragan Solak, GM Emre Can, GM Cem Kaan Gökerkan, GM Mert Yılmazyerli, Uluslararası Usta (IM) Ediz Gürel, IM Ekaterina Atalık, Kadın Büyükusta (WGM) Kübra Öztürk Örenli, Kadın FIDE Ustası (WFM) Gülenay Aydın, WFM Zeynep Çiftci ve Kadın Uluslararası Usta (WIM) Hayale İsgenderova Cumhuriyetin 100.Yılı Türkiye İş Bankası Satranç Kupası için yarışacak.

‘CUMHURYETİN 100.YILI İÇİN DÜZENLENEN TURNUVA TÜM SATRANÇ CAMİASI İÇİN HEYECAN VERİCİ OLACAKTIR’

TSF Başkanı Gülkız Tulay kupanın açılış töreni konuşmasında, ülkemizdeki 12 usta stranç sporcusunu bir araya getiren turnuvanın Cumhuriyetin 100. yılına yakıştığını belirterek şunları söyledi:
“Başarı hikayeleriyle, mücadeleleriyle kazandıkları Avrupa, Dünya ve Olimpiyat dereceleriyle, dünyanın en iyileri arasına giren, dünya otoriteleri tarafından övgüyle bahsedilen sporcularımızla gurur duyuyoruz. Türk satrancını hak ettiği noktaya taşımak için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel ustaların yer aldığı bir turnuvanın tüm satranç camiası için heyecan verici bir etkinlik olacağını vurgularken TSF ile birlikte daha fazla çocuk ve gençleri satrançla tanıştırmayı, bu sporu onlara sevdirmeyi ve yeni sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

‘UMARIM BU TURNUVA TÜRK SATRANCINA DAİR İLGİYİ ARTIRIR’

Turnuvada hamle yapacak 12 usta sporcu arasında yer alan Türkiye’nin 1 numarası ve dünyada ilk yüze giren GM Mustafa Yılmaz, bu turnuvada ülkenin en iyileriyle yarışmanın hem kendisi hem diğer sporcular için güzel bir antrenman olacağını söyledi. Yıllardır hedefleri arasında ilk yüze girmenin olduğunu ve bunun için çalıştığını belirten Yılmaz, “Şimdi bu hedefimi gerçekleştirdim. Artık vitesi yükseltip ilk 50’ye de girmek istiyorum. Bu turnuva ve düzenlenecek diğer turnuvalar da umarım herkes için satranç sporuna olan ilgiyi arttırır ve Türk satrancının gelişmine katkı sağlar” dedi.

‘BUNA BENZER DAHA FAZLA SATRANÇ TURNUVALARI DÜZENLENMELİ’

Türkiye’nin ilk Kadın Büyükusta (WGM) unvanına sahip ve turnuvada yarışacak olan Kübra Öztürk Örenli, Türkiye’nin en iyileriyle yarışacak olmaktan mutluluk duyduğunu belirtirken turnuva için de özel bir hazırlık süreci geçirdiğini söyledi.

Satranca yeni başlayan oyuncular için satrancı çok sevmeleri ve disiplinli olmaları gerektiğini söyleyen Öztürk Örenli, “Satranç masasında duygusallığa yer yoktur” ifadelerini kullandı.

Turnuvada mücadele edecek bir diğer isim GM Dragan Solak, “Cumhuriyetin 100.Yılı için düzenlenen turnuvaya benzer pek çok turnuva düzenlenmeli. Ayrıca, Türkiye’de yerli ustaların yanında dünyaca ünlü ustaların bir araya geldiği turnuvalara da yer verilmeli. Böylece dünya sıralamasında ilk 30-40 arasına da girebiliriz” dedi.

Toplamda beş tur ve eleme sisteminin uygulanacağı turnuvada, sporcular yarı final ve final maçları yapacak. Turnuvada yer alan tüm sporculara toplam 600 bin TL ödül verilecek. Satranç izleyicileri, maçları TSF’nin YouTube kanalında canlı olarak takip edebilecek. Cumhuriyetin 100.Yılı Türkiye İş Bankası Satranç Kupası’nı kazanan isim 27 Kasım tarihinde belli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x