Nio, 1,000 km menzilli bataryasını CEO’nun 14 saatlik yolculuğuyla test ediyor

Çin’in elektrikli araç sektöründeki yenilikçi ismi Nio, 1.000 kilometre menzilli yeni EV bataryasını başarıyla test etti. Şirketin CEO’su William Li, bu batarya ile gerçekleştirdiği 14 saatlik yolculuğu canlı yayında paylaştı. Bu yolculuk, iki Çin şehri arasında yapıldı ve bataryanın %3’ü kaldığında 1.044 kilometrelik bir mesafe kat edildi.

Tesla’nın güçlü rakibi olan Nio, bu yeni geliştirilen batarya ile elektrikli araç sektöründe önemli bir atılım gerçekleştirdi. Shanghai ile Xiamen arasındaki 1.044 kilometrelik yolculuk, 17 Aralık’ta Nio CEO’su Li tarafından yapıldı. Nio, bazı çevrelerce Çin’in Elon Musk’ı (Musk, Tesla’nın CEO’su) olarak anılmaya başlandı. Yolculukta kullanılan Nio ET7 EV modeli, yolculuk boyunca şarj edilmeden ve bölgedeki soğuk hava koşullarına rağmen bataryasının %3’üne kadar kullanıldı.

Nio 150kWh batarya olarak adlandırılan bu batarya, CEO Li’ye göre şu anda piyasada bulunan kitlesel üretilen EV bataryaları arasında en yüksek enerji yoğunluğuna sahip. Bu, dikkate değer 1.000 kilometre menzilinin temelini oluşturuyor. Nio’nun 150kWh bataryanın seri üretimine Nisan 2024’te başlaması planlanıyor.

Nio, 1,000 km menzilli bataryasını CEO’nun 14 saatlik yolculuğuyla test ediyor

Bu batarya ucuz olmayacak – bir birim yaklaşık 298.000 yuan (42.000 dolar) maliyetinde olacak, bu da Çin’deki bir Tesla Model Y’nin fiyatına denk geliyor. Ancak Nio, müşterilerine araçlarını batarya olmadan satın alma ve batarya değişim hizmetine abone olma imkanı sunuyor. Nio, Çin genelinde 2.000’den fazla batarya değişim istasyonuna sahip. Şirket, mevcut iş modeliyle henüz pazarda büyük bir çıkış yapamadı ve her üretilen EV için ortalama 12.000 dolar zarar bildirdi.

Nio’nun çığır açan 150kWh bataryasının, Nio araçlarına olan talebi artırması ve Çinli EV devinin finansal performansını yükseltmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x