Frieze Los Angeles bugün başlıyor

Frieze Los Angeles’ın beşinci edisyonu, bugün gerçekleşecek ön izleme ile Santa Monica Havalimanı’nda açılıyor.

Yeni kamusal alanlar, yeni Focus küratörü ve yeni yerel ve uluslararası katılımcılar dikkat çekiyor bu edisyonda. Frieze Los Angeles ve Frieze New York’un Direktörü Christine Messineo.

Frieze Los Angeles, büyük ölçüde çağdaş sanata odaklanıyor ve Los Angeles’ın çağdaş sanat dünyasındaki yükselişini vurguluyor.

3 Mart’a kadar devam edecek olan, bu yıl yaklaşık 95 galerinin katıldığı fuarın da Los Angeles çağdaş sanat dünyasına katkısı hiç şüphesiz çok büyük.

Fuarın bu yılki edisyonunda Theaster Gates, Sudan Archives, Barbara Kruger ve Pippa Garner gibi büyük isimlerin yanı sıra genç yeteneklerin işleri de yer alıyor.

Hatta ilk kez Essence Harden tarafından yönetilen Focus, yeni ortaya çıkan veya şimdiye kadar gözden kaçan yeteneklerin solo stantlarını sergileyen ABD merkezli 12 genç galeriden oluşuyor.

Frieze Amerika Kıtası Direktörü Christine Messineo özellikle Santa Monica Sanat Bankası Satın Alma Fonu’nun da katkısının da altını çiziyor.

Çünkü Santa Monica şehri fuarın Focus bölümünden beğendiği bir eseri satın alıp kamusal alanda sergileyerek hem sanatçılara hem de Santa Monica’da yaşayanlara bir hoşluk yapacak.

Ama bu konu ciddi tutulmuş, fuardan alınacak iş için de bir seçici kurul oluşturulmuş.

Tek kişi karar vermiyor.

Fuarın bir diğer güzel yanı da Los Angeles’ın en sevilen restoranlarından bazılarının pop-up’ları da burada.

Bu yıl özellikle kadın şeflere ağırlık verilmiş ve kadın girişimi olan restoranların pop-up’ları seçilmiş.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Treat Her (RE:Her) tarafından küratörlüğünü yapılan bu pop-up restoranlar arasında 1010 Wine, Botanica, Clementine, Kısmet Rotisserie, Milkfarm, Otus Thai Kitchen, SOCALO ve Sushi by Scratch Restaurants yer alıyor.

Fuarın Art Production Fund küratörlüğündeki yeni halka açık sergisinde ise Santa Monica Havalimanı’nın karşısında Sharif Farrag, Ryan Flores, Derek Fordjour, Pippa Garner, Matt Johnson ve Cynthia Talmadge’nin mekana özel sanat eserleri yer alıyor.

Bu arada hatırlatalım, Frize LA’i takip etmek için Los Angeles’a kadar gitmek de gerekmiyor aslında.

Frieze’in çevrimiçi platformu Viewing Room’da 8 Mart’a kadar eserleri incelemek ve hatta satın almak mümkün. Üstelik artırılmış gerçeklik teknolojisiyle koleksiyonerler beğendikleri sanat eserlerini kendi mekânlarının ölçülerinde de görebiliyor.

Frieze hakkında bilmek gerekenler

Dünyanın en önemli çağdaş sanat fuarlarından biri Frieze.

Tam 33 yıl önce Londra’da bir kültür-sanat dergisi olarak başladı. Kısa süre sonra her yıl farklı zamanlarda Londra ve New York’ta düzenlenen bir çağdaş sanat fuarı hâline geldi.

Beş yıl önce fuarı Los Angeles’a da taşıdılar, daha sonra ise Güney Kore’nin başkenti Seul’de bir edisyonla Asya’ya da açıldılar. Sanat koleksiyonerleri için eserleri Frieze’den almak da artık bir artı değer.

Koleksiyonerlerin bir sanat eserini neden özellikle Frieze’den almayı tercih ettiklerini, Frieze’in bir ölçü ya da sanatla tanışma aracı olup olmadığını daha önce kurucusu Matthew Slotover ile konuşmuştum.

Frieze, artık büyüdü, IMG’nin bir parçası haline geldi.

IMG, küresel bir spor ve eğlence şirketi olan Endeavour’un bir yan kuruluşu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x