Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: En önemli hedef enerjide tam bağımsızlık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart’taki yerel seçimlere 49 gün kala mitinglere başladı. Erdoğan ilk mitingini Zonguldak’ta gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bizleri hasretle bağrına basan her bir kardeşime teşekkür ediyorum. Görüyorum ki miting alanımız genişlemiş. Yeni meydanımız, maşallah şehrimize de çok yakışmış. Ama Zonguldak’la aramızdaki sevda çok daha fazla büyümüş. Siz bize böyle samimiyetle sahip çıktığınız müddetçe bizi kimse yolumuzdan alıkoyamaz.

“ZONGULDAK’I DOĞALGAZIN MERKEZİ HALİNE GETİRMEKTE KARARLIYIZ”

Filyos’taki törenimizde müjdesini verdiğimiz ücretsiz doğalgaz desteğimizi halen sürdürüyoruz. İlk ay konutlardan hiçbir ücret almadık. Yani vatandaşlarımızın doğalgaz faturasını, devlet olarak biz ödedik. 11 ay boyunca, mutfak ve su ısıtma için kullanılan 25 metreküplük doğalgaz bedelinin bilabedel olacağını söyledik.

Nisan ayından beri 25 metreküplük miktarı faturalardan düşüyoruz. Bu uygulamayı Nisan 2024 dönemine kadar devam ettireceğiz. Vatandaşlarımızın bütçesine toplam 88 milyar lira tutarında destek sağlamış olacağız. Kendi gemilerimizle sondaj çalışmalarımız sürüyor. “Her seçim öncesinde gaz buluyorlar” diyen çapsızlara kulak asmadan ne dedik; bulanlar, ancak arayanlardır düsturuyla faaliyetlerimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Zonguldak’ı kömürden sonra doğalgazın da merkezi haline getirmekte kararlıyız.

“HEDEF ENERJİDE TAM BAĞIMSIZLIK”

Şunu çok açık ifade etmek isterim. Enerjide tam bağımsızlığı yakalamak en önemli hedefimizdir. Türkiye’nin enerji güvenliğini garanti edecek hamleleri, azim ve cesaretle hayata geçiriyoruz. Karadeniz doğalgazının ardından şimdi de Gabar’da bulduğumuz petrol, bu atılımlardan biriydi. Hatırlarsanız, muhalefet cenahı bu keşfimize de bir kulp takmıştı. Gabar’daki petrol kuyumuzun günlük üretimi bugün itibariyle; 35 bin varili geçti. Günlük miktarın 100 bin varile çıkmasını hedefliyoruz.

“KİRLİ PLANLARA GEÇİT VERMEDİK”

Türk siyasi tarihine birer kara leke olarak geçen pazarlıklara imza attılar. Seçim kazanmak uğruna, devletin bakanlıklarını, kurumlarını pazarlık konusu yapacak kadar ihtiraslarının kurbanları oldular. Bu kirli planlara sizinle birlikte geçit vermedik. Zonguldak, milletin adamına çok güçlü bir şekilde sahip çıktı. Bu muhteşem sonuçtan dolayı her birinize tek tek teşekkür ediyorum.

“MADENCİLER SEFERBER OLDULAR”

Zonguldak sadece milli iredenin değil, milli dayanışmanın da sembol şehri. Bunu 6 Şubat depremlerinde bir kez daha gördük. Bu büyük afette 53 binden fazla insanımız hayatını kaybetti. Zonguldaklı madencilerimiz var ya, şu sari bereliler varya… Enkazların altından o depremdeki vatandaşlarımızı kurtarmak için adeta seferber oldular.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x