Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Evlatlıkla Evlenilebilir” Diyen Süleyman Uludağ’a ‘Bilim’ Ödülü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün sarayda düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri”ni dağıttı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ödül verdiği isimler arasında herkesi şaşırtan biri yer aldı. Bilim ödülünün sahibi, geçmişte yaptığı açıklamlarla çok konuşulmuştu. Şimdi de Erdoğan’dan aldığı bu ödülle epeyce adından söz ettirecek.

Türkiye Diyanet Vakfı üyesi, ilahiyatçı ve akademisyen Süleyman Uludağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bilim ödülü verildi. Uludağ’ın bir röportajında “Evlatlıkla evlenilebilir” dediği sözler yeniden akıllara geldi.

Dikkat çeken bir diğer isim ise Kültür ödülünün sahibi oldu. Kültür ödülü, Türk Tarih Kurumu’nun yayın satış bürosu için dükkân alırken kamu zararına sebep olduğu iddiasıyla yargılandığı davada 8 ay 10 gün hapis cezası verilen Ali Birinci’ye verildi.

Cumhuriyet’in haberine göre,Galata Kulesi’ne hiltiyle verilen zararda Galata Kulesi Restorasyon Danışmanı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi olan, olayı “Çok büyük bir hasar değil, biraz fazla ileri gitmişler” ifadeleriyle savunan Sinan Genim de mimar ödülü aldı.

Bunun yanında müzik ödülünü Emel Sayın, resim ödülünü İbrahim Atalay, karikatür ödülünü Hasan Aycın, sinema ödülünü Sami Şekeroğlu, dijital sanat ödülünü Refik Anadol, edebiyat ödülünü Nazan Bekiroğlu aldı. Vefa ödüllerine ise Attila İlhan, Samiha Ayverdi, Barış Manço, İsmail Hakkı Uzunçarşılı ve Muhsin Ertuğrul değer görüldü.

Uludağ, kendisine yöneltilen “Evlatlık edinmek günah mı?” sorusuna “Evlatlıkla evlilik yapmak uygun. Evlat edinmek İslamiyet’te yoktur. Bir çocuğu alıp bakmak caiz, fakat evlat edinilen çocuk o kişinin ailesine mirasçı olamaz. Evlat edinen kişinin gerçek çocuğu akrabalık ve kan bağı oluşmadığından evlat edinen erkek, büyüttüğü kızı 18-20 yaşına geldiğinde evlenebilir. Yine evlat edinen kadının, büyüttüğü evlatlığı erkek ile evlenmesinde sakınca yoktur” diyerek yanıt vermişti.

Uludağ, eserlerinde cinsel konulara da değindiği dikkat çekerken, “Sufi Gözüyle Kadın” kitabında bir gecede 60 kez cinsel ilişkide bulunan şeyhleri anlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x